Wykorzystanie PRP w Ortopedii

PRP używane jest w ortopedii w celu zmniejszenia stanu zapalnego i przyspieszenia regeneracji tkanek miękkich. Proces implikuje przebudowę i regenerację tkanki poprzez kontrolowany stan zapalny, który wywołujemy poprzez obecność czynników wzrostu i leukocytów – PRP LCC .

PRP jest procedurą stosowana jest od długiego czasu w leczeniu problemów mięśniowo-szkieletowych, ale szybko zyskuje na popularności także do innych wskazań.

Zabieg ten poprawia naturalną zdolność organizmu do ,,samo uzdrawiania” i służy do poprawy gojenia oraz skrócenia czasu regeneracji po ostrych i przewlekłych uszkodzeniach tkanek miękkich.

Podanie PRP w miejscu uszkodzenia w układzie mięśniowo-szkieletowym stymuluje naturalne procesy gojenia i przyspiesza je. Jest to szczególnie ważne w rejonach słabo ukrwionych (jak np. ścięgna), ponieważ umożliwia to bardziej efektywne dostarczenie niezbędnych substancji do tkanki. Efektem zastosowania osocza bogatopłytkowego jest często szybki powrót pacjenta do zdrowia. Jest to wynik wielu czynników, również niezależnych od jakichkolwiek działań zarówno ze strony pacjenta jak i lekarza, natomiast PRP niekiedy pozwala wrócić do pełni sprawności w czasie znacznie krótszym, bez skutków ubocznych takich jak blizny lub zrosty.

Zawarte w PRP czynniki wzrostu m.in. (PDGF – płytkopochodny czynnik wzrostu, EGF – naskórkowy czynnik wzrostu, TGF-β – transformujący czynnik wzrostu, VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyń, FGF –  czynnik wzrostu fibroblastów) indukują:

– Migrację mezenchymalnych komórek macierzystych

– Wzrost syntezy kolagenu

– Angiogenezę

– Proliferację komórek naskórka

– Tworzenie nowych włókien kolagenowych i elastylowych

Doskonale sprawdza się w schorzeniach:

Zabieg jest w pełni autologiczny, co eliminuje ryzyko powikłań, nasilenia alergii czy innych dolegliwości1.

Procedura zakłada serię 1-3 zbiegów, każdy w odstępie 1 miesiąca. Seria może być powtórzona po 6-12 miesiącach w zależności od wskazania lekarza.

W przypadku uszkodzeń tkanki szklistej np. chrząstki stawowej lub przerwania ciągłości struktur tkankowych, proponujemy terapię PRF SYNERGY INNMEDIS SYSTEM™ – W ORTOPEDII.