Promieniowanie UV-C w walce z koronawirusem

Istnieje wiele sposobów walki ze szkodliwymi drobnoustrojami w naszym otoczeniu, jednak nie każdy z nich jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Jak szybko i skutecznie pozbyć się bakterii oraz wirusów zawieszonych w powietrzu? Jedną z innowacyjnych, a przy tym bardzo skutecznych metod jest sterylizacja światłem UV.

SARS-CoV-2 w powietrzu

Od ponad roku świat próbuje uporać się z pandemią koronawirusa. To czas, gdy w szczególności zwracamy uwagę na higienę najbliższego otoczenia, dbamy o dezynfekowanie powierzchni i stosujemy środki ochrony indywidualnej, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Nieustannie należy pamiętać o zasadzie DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), myciu rąk oraz ograniczeniu kontaktów międzyludzkich.

Aby zadbać o komfort i zdrowie pacjentów w placówkach medycznych, klientów punktów usługowych czy pracowników biur, warto zainwestować w jeszcze jeden element: skuteczną i bezpieczną sterylizację powietrza. Podmioty takie jak WHO czy GIS jako metodę walki z koronawirusem rekomendują promieniowanie UV-C.

Jak działa promieniowanie UV-C?

Sterylizatory, które korzystają z promieniowania UV-C mogą działać również wtedy, gdy w tym samym pomieszczeniu znajdują się ludzie. Dlatego takie urządzenia sprawdzają się w placówkach medycznych, salonach beauty czy zakładach pracy. Lampy UV-C skutecznie zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem oraz innymi patogenami.

Promieniowanie UV-C charakteryzuje się możliwościami bakterio- i wirusobójczymi. Promienie UV, nie docierają do nas ze względu na warstwę ozonową Ziemi, dlatego powstały urządzenia generujące je w sposób sztuczny.

UV-C wykorzystywane w urządzeniach przepływowych niszczy DNA wirusów, co w praktyce oznacza, że przestają być one zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Należy pamiętać o tym, że promieniowanie jest rakotwórcze i szkodliwe dla wzroku, dlatego wszystkie sprzęty dopuszczone do użytku zostały skonstruowane tak, by zapewnić ludziom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Koronawirus w powietrzu

Koronawirus SARS-CoV-2 jest przenoszony wskutek kichania, kaszlu oraz oddychania przez zakażoną osobę. Dlatego takie metody jak mycie rąk oraz dezynfekowanie powierzchni nie są w stanie uchronić przed zakażeniem w 100%.

Znacznie skuteczniejsze jest regularne sterylizowanie powietrza za pomocą przepływowych urządzeń, korzystających z promieniowania UV-C. To metoda, która sprawdza się w najbardziej wymagających warunkach: w laboratoriach oraz na blokach operacyjnych.

Bardzo popularną metodą dezynfekcji powietrza było ozonowanie, jednak w jej przypadku konieczne jest opuszczanie pomieszczenia przez wszystkie osoby, które się w nim znajdują. Sterylizatory wykorzystujące promieniowanie UV-C mogą pracować w sposób ciągły również w obecności ludzi.

Sterylizatory powietrza a patogeny

Urządzenia przepływowe najpierw zasysają powietrze, w którym znajdują się szkodliwe drobnoustroje, a następnie dezynfekują je za pomocą skoncentrowanego promieniowania UV-C. W ten sposób powietrze wydostające się z urządzenia jest pozbawione wirusów i bakterii, a co za tym idzie: bezpieczne dla pacjentów, klientów oraz całego personelu.

Sterylizatory są wyposażone w wentylatory, które powodują ruchy powietrza w pomieszczeniu. Nowoczesne urządzenia mają kompaktowe wymiary i pracują niemal bezszelestnie, nie zakłócając codziennej pracy.

Jak już wspominaliśmy, promieniowanie UV samo w sobie jest szkodliwe zarówno dla wzroku jak i dla skóry. Dlatego w sterylizatorach dopuszczonych do sprzedaży lampa UV jest odpowiednio osłonięta, aby promieniowanie nie wydostawało się na zewnątrz i nie było zagrożeniem dla jej użytkowników.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

AIR160 i AIR300 to innowacyjne urządzenia, które szybko, skutecznie i bezpiecznie sterylizują powietrze. Obydwa modele są dostępne od ręki w ofercie Innmedis.

AIR160 charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, przez co może efektywnie pracować a przy tym pozostać niezauważony. Jego działanie opiera się na trzech metodach dezynfekcji: filtrowaniu, promieniowaniu UV i jonizowaniu powietrza. Urządzenie korzysta z najskuteczniejszej długości fali: 253,7 nm, a większa moc lampy jest możliwa dzięki unikalnemu, aluminiowemu wnętrzu komory.

AIR300 może wysterylizować nawet 750 m3 w godzinę i jest wyposażony w dwie komory, w których (w zależności od potrzeb) można umieścić:

  • moduł kontrolujący toluen i / lub formaldehyd,
  • moduł filtra HEPA,
  • moduł do dezynfekcji UV, wyposażony w 2x specjalną 24-watową lampę Philips UV-C.

Urządzenie sprawdzi się w najbardziej wymagających warunkach: w placówkach medycznych, biurach i punktach usługowych. Może pracować w sposób ciągły nawet 13 lat, a ponadto jest energooszczędny i bardzo wydajny.

Planujesz zakup sterylizatora powietrza? Skontaktuj się z nami, a nasz przedstawiciel odpowie na wszystkie pytania i pomoże wybrać bezpieczne i skuteczne urządzenie, odpowiadające na najbardziej wymagające potrzeby:
e-mail: [email protected]
tel. (+48) 517 701 405