Jak wybrać odpowiedni sterylizator powietrza do placówki medycznej?


W związku z pandemią SARS-CoV-2 zaleca się, aby jednostki świadczące usługi w bezpośrednim kontakcie z klientami, zapewniały im maksymalne bezpieczeństwo
. Sterylizator powietrza znacznie niweluje obecność szkodliwych drobnoustrojów w powietrzu, przez co ma realny wpływ na poprawę zdrowia osób, które przebywają w jego otoczeniu. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele nowych oczyszczaczy, jonizatorów i sterylizatorów powietrza. Czym kierować się, wybierając sprzęt do gabinetu lekarskiego, gabinetu medycyny estetycznej, szpitala, biura, a nawet mieszkania? Aby ułatwić Państwu wybór, zebraliśmy najważniejsze kwestie dotyczące oczyszczaczy powietrza i przygotowaliśmy krótki poradnik dla przyszłych użytkowników.

Różnorodność sprzętów do sterylizacji powietrza
Wybór urządzeń przeznaczonych do oczyszczania powietrza jest ogromny, jednak należy pamiętać o tym, że nie każde z nich charakteryzuje się równie wysoką skutecznością w pozbywaniu się wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Zakup sterylizatora to inwestycja na wiele lat, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić wszystkie parametry danego urządzenia. Tym bardziej, kiedy chodzi o bezpieczeństwo klientów oraz całego personelu znajdującego się w pomieszczeniu.

Na rynku znajdą Państwo ozonatory, otwarte lampy UV, lampy przepływowe UV oraz nowe, innowacyjne technologie sterylizacji powietrza stosowane przede wszystkim w zaawansowanych jednostkach medycznych i laboratorium. Wybierając sterylizator należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia czy jego powierzchnię. Jeśli wewnątrz znajduje się personel lub pacjenci, należy zadbać o to, by urządzenie korzystało z rozwiązań w pełni bezpiecznych dla całego otoczenia.

Należy zwrócić uwagę na rodzaj oferowanego sprzętu: klasyczny oczyszczacz vs sterylizator. Obecna sytuacja rynkowa zwiększyła popyt na urządzenia zapewniające bezpieczeństwo powietrza, ale czy aby wszystkie spełniają taką funkcję?

Podstawowym aspektem skuteczności jest czynnik sterylizujący, a najpopularniejszym jest ozon lub UV (lampa nie diody). Należy uważnie czytać opisy urządzeń i rozeznać się na rynku w cenach. Można spotkać się z oczyszczaczami mającymi w opisie promieniowanie UV. Natomiast po sprawdzeniu danych technicznych często okazuje się, że są to diody lub lampa o mocy 6-10W. Dla porównania, urządzenia zapewniające skuteczną sterylizację na objętości 50-100m3, mają lampy UVC 60W-110W (zakładając jeszcze odpowiednio wolny przepływ powietrza). Dobry oczyszczacz powietrza to wydatek 1500-2000zł, ile zatem powinno kosztować skuteczne urządzenie, które ma pełnić jeszcze funkcję sterylizacji?

Czas pracy sterylizatora

Przed wyborem urządzenia do sterylizacji powietrza warto wziąć pod uwagę, że niektóre maszyny (ozonator czy otwarta lampa UV) wymagają od 1 do nawet 6 godzin pracy, co jednocześnie wiąże się z zamknięciem na ten czas gabinetu. Ponadto bez zapewnienia ciągłości procesu, po każdym wejściu lekarza i pacjenta gabinet nie jest już sterylny.

W związku ze stopniowym odmrażaniem gospodarki, gabinety stopniowo wracają do pracy. Aby zapewnić ciągłe bezpieczeństwo personelu i klientów zarówno podczas wizyt jak i w trakcie zabiegów, warto zainwestować w urządzenie, które skutecznie pracuje również w obecności ludzi. 

Sterylizacja powietrza jest procesem ciągłym

Nie wystarczy jedynie wysterylizować gabinet w przerwie czy w ciągu nocy. Po otwarciu takiego pomieszczenia, wystarczy 10-20 min obecności ludzi, aby znowu je zanieczyścić. Stosowanie tylko metod, które nie działają podczas obecności ludzi staje się więc mało skuteczne. Ozonowanie czy otwarta lampa UV są skutecznymi metodami, ale jako wsparcie do urządzeń działających ciągle w obecności personelu, które utrzymają poziom sterylności powietrza podczas dnia pracy.

Urządzenia przepływowe

Praca urządzeń przepływowych UV polega na zassaniu powietrza przez wentylator i poddaniu go promieniowaniu UV (najskuteczniejsze jest UV-C 253,7 nm). Cały proces zachodzi w obudowie urządzenia, przez co nie ma ryzyka ekspozycji szkodliwego UV światła na użytkownika. Ogromną zaletą jest, że mogą one pracować w sposób ciągły w obecności personelu nawet w bliskim jego kontakcie.

Warto pamiętać o tym, że zbyt duży przepływ powietrza i lampa UV o niewystarczającej mocy nie zagwarantują sterylizacji, na jakiej nam zależy. Pojawiły się również doniesienia, że niewystarczające uszkodzenie DNA/RNA wirusów powoduje ich mutacje, przez co mogą stać się jeszcze groźniejże. Jak się okazuje, wielu producentów deklaruje, że ich urządzenia mają przepływ powietrza około 160-250 m3 powietrza w godzinę. Realnie skuteczna sterylizacja takiej powierzchni może trwać nawet 10x dłużej lub w określonym czasie kilkukrotnie słabiej.

Głośność pracy urządzenia

W związku z tym, że sterylizator powietrza staje się jednym ze stałych elementów wyposażenia gabinetu, bardzo ważne jest również to, czy podczas pracy urządzenie wydaje dźwięki. Ciche funkcjonowanie maszyny to duży atut dla użytkowników, szczególnie podczas wielogodzinnego dnia pracy. Specjalistyczne oczyszczacze powietrza wytwarzają dźwięki w skali od 20 do 70 dB.

Badania oraz certyfikaty

Przed zakupem sterylizatora należy zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jeden aspekt – badania oraz certyfikaty, które posiada konkretny model. Warto zapoznać się ze szczegółowymi zestawieniami dotyczącymi skuteczności całego urządzenia oraz poszczególnych elementów. W połączeniu z wymuszonym przepływem powietrza (w postaci zamontowanego wentylatora) zmieniają się również parametry działania lampy i oddziaływania promieni UV. Takie informacje producent urządzenia, jeśli tylko je posiada, powinien podać do publicznej wiadomości.

Parametry urządzenia

W kontekście sterylizatora powietrza kluczowa jest jego skuteczność oraz bezpieczeństwo użytkowników. Dla wielu z nich istotny jest także aspekt wizualny oraz wielkość czy ciężar maszyny. W związku z tym, warto również sprawdzać wymiary urządzeń. Na rynku znajdą Państwo zarówno wielkogabarytowe sterylizatory jak i niewielkie, przenośne urządzenia idealne do przenoszenia pomiędzy gabinetami w jednej placówce. Zazwyczaj sterylizatory powietrza ważą od 4kg do 25 kg.

Bezpieczne powietrze, czyste od wirusów i bakterii

Przykładem innowacyjnego, skutecznego i w pełni bezpiecznego urządzenia jest AIR 160. To kompaktowy sterylizator UV, oczyszczacz i jonizator powietrza, bezpiecznie pracujący w obecności ludzi. Doskonale radzi sobie z drobnoustrojami, ale przede wszystkim niszczy wirusy i bakterie, bezpowrotnie uszkadzając ich DNA. Ponadto oczyszcza powietrze z pyłków, zanieczyszczeń i smogu, dodatkowo je jonizując.

Produkowane w Holandii urządzenie jest na europejskim rynku medycznym już od 5 lat. Waży zaledwie 5 kg i może dekontaminować 50m3 powietrza w ciągu godziny, utrzymując stały poziom czystości. AIR160 charakteryzuje się bardzo cichym trybem pracy (25-28 dB) i niewielkimi wymiarami 60x15x17cm. Dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w gabinetach lekarskich, stomatologicznych czy ortodontycznych, szpitalach, biurach, jak i w prywatnych mieszkaniach.

Osoby zainteresowane zakupem AIR 160 serdecznie zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Wszystkie szczegóły wraz z parametrami oraz testami urządzenia są dostępne [tutaj]