Jak skutecznie zabezpieczyć personel i pacjentów w gabinecie medycyny

Czym się kierować i jak skutecznie dobrać sprzęt do sterylizacji powietrza, aby zapewnić BEZPIECZEŃSTWO DLA PERSONELU I PACJENTÓW W JEDNOSTKACH MEDYCZNYCH

Krótki poradnik dla przyszłego użytkownika: 

Mimo, iż w ostatnim okresie jest ,,wysyp” urządzeń do sterylizacji, warto sprawdzić parametry danego urządzenia i wybrać skuteczne – jest to w końcu zakup na lata mający gwarantować bezpieczeństwo w miejscu pracy.

1. Na rynku dostępne są ozonatory, otwarte lampy UV, lampy przepływowe UV oraz nowe, ale drogie technologie sterylizacji (stosowane głównie w zaawansowanych jednostkach medycznych i naukowych).

2. Niektóre skuteczne sposoby sterylizacji (ozonator, otwarta lampa UV), wymagają 1-6 godzin pracy oraz zamknięcia gabinetu (lub pracy przez noc). Pamiętajmy także, że po wejściu lekarza i pacjenta do gabinetu nie jest on już sterylny bez zapewnienia ciągłości procesu. Po otwarciu placówki wszystkim zależy na ciągłym bezpieczeństwie podczas zabiegu. Dlatego warto szukać urządzenia, które może pracować bezpiecznie i nieprzerwanie w obecności ludzi z ewentualnym wsparciem powyższych metod na czas zamknięcia.

3. Urządzenia przepływowe UV, polegają na zassaniu powietrza przez wentylator i poddaniu go promieniowaniu UV (najskuteczniejsze UV-C 253,7 nm). Wszystko dzieje się w obudowie urządzenia, przez co nie ma ekspozycji szkodliwego UV światła na użytkownika (działają w obecności ludzi).

Trzeba jednak wiedzieć, że zbyt duży przepływ powietrza m3/h bez odpowiedniej siły lampy UV, nie zapewni odpowiedniego procesu sterylizacji. Zamiast sterylizatora dostajemy urządzenie, które przedmucha gabinet 160m3/h, a realnie sterylizacja takiej powierzchni trwa 10x dłużej i będzie mało skuteczna. Powodem jest zbyt słaba/krótka ekspozycja powietrza na promienie UV. Chyba nikt nie chce kupować sprzętu, który ma pełnić jedynie funkcję reprezentacyjną dla pacjenta?

4. Niewątpliwie dużym atutem będzie cicha praca urządzenia, aby podczas wielogodzinnego dnia pracy nie stwarzać dodatkowych czynników drażniących dla użytkownika. Tu urządzenia mają zazwyczaj od 20- 70 dB.

5. Warto zapoznać się także z badaniami produktu (nie elementu np. samej lampy) w zakresie skuteczności sterylizacji. W połączeniu z wymuszonym przepływem powietrza (zamontowany wentylator) zmieniają się parametry działania lampy i oddziaływania promieni UV co powinno być sprawdzone przez producenta.

6. W zależności od preferencji użytkownika, pozostaje także aspekt wizualny i gabaryty urządzenia. Niewielu klientów chciałoby wstawiać do gabinetu urządzenie wielkości głośnika koncertowego. Warto więc sprawdzać wymiary urządzeń – tu rozpiętość form jest ogromna w zależności od producenta i modelu.

7. Dla osób, które będą wykorzystywać urządzenie w różnych pomieszczeniach, ważną rolę odgrywać będzie mała waga urządzenia, które bez trudu przeniosą w wybrane przez siebie miejsce. Jest ona przeważnie powiązana z wymiarami oraz materiałami z jakich zbudowane jest urządzenie. Zazwyczaj można znaleźć produkty od 4kg do 25 kg.

W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na poniższy produkt z linku:

AIR160

Jest on produkowany w Holandii, obecny od 5 lat na rynku medycznym w Europie (nie jest to nowy twór na potrzeby rynku), niezwykle wysoka jakość elementów oraz parametrów urządzenia: skuteczna dekontaminacja 50m3/h, bardzo cicha praca tylko 25-28 dB, wymiary: 60x17x14cm, waga 5 kg

Ponadto urządzenie posiada dodatkowy system FILTRACJI i JONIZACJI, aby zapewnić najwyższą jakość powietrza.

W poniższym linku znajdziecie Państwo parametry urządzenia, skuteczność sterylizacji pomieszczeń medycznych, badania i testy laboratoryjne.

Obecnie skończyliśmy dostawy majowe i przyjmujemy zamówienia realizowane w połowie czerwca. Dlatego zachęcamy do kontaktu i rezerwacji produktów